Tagi

, , , , , , , ,

Biała główka, na którą składa się kilka lub kilkanaście mniejszych części – ząbków – otoczonych białą skórką. Ta niepozorna roślina od wieków jest znana jako niezwykle aromatyczna, posiadająca właściwości lecznicze i przyprawowe. Czosnek był uprawiany już w czasach starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Dziś z jego walorów i właściwości korzysta się na całym świecie.

czosnek

Czosnek w kuchni

Do czego i jak stosować czosnek? Do wszelkiego rodzaju marynat, mięs, surówek, zup, sosów, dipów, kiszonek… Fantazja co do zastosowania czosnku w naszych kuchniach może być niebywała!

Czosnek ze względu na swój intensywny smak i zapach powinien być stosowany w określony sposób. Piekący aromat czosnku pod wpływem temperatury łagodnieje, dlatego przy stosowaniu do potraw gotowanych powinno dodawać się go więcej, niż do potraw, których nie poddajemy obróbce cieplnej.

Największą popularnością czosnek cieszy się w krajach śródziemnomorskich. Jest podstawowym elementem kuchni z tego regionu (tak samo istotnym i charakterystycznym jak oliwa z oliwek czy owoce morza). Szczególnie kuchnia grecka i włoska obfitują w dania, których jednym z głównych składników jest właśnie czosnek. Któż z nas nie próbował słynnego greckiego dipu tzatziki, kulek mięsnych keftedes, mousaki? Kuchnia włoska również korzysta z dobrodziejstw czosnku w daniach takich jak wszystkim doskonale znane spaghetti bolognese, bruschetta ze świeżym pomidorem i czosnkiem, czy wreszcie prawdziwa włoska pizza.

Za białymi ząbkami wprost szaleją Chińczycy. W kuchni chińskiej smak czosnku odnajdziemy niemal w każdym daniu. Wszystkie potrawy, marynaty i sosy pełne są różnych aromatów, które łączone zgodnie z chińską zasadą harmczosnek1onii (yin-yang). W kuchni chińskiej wykorzystuje się około 20 różnych przypraw, przy czym Czosnek jest jednym z nieodłącznych składników kuchni polskiej. Jest stosowany do wszelkich marynat, pieczeni, czosnek jest jedną z trzech podstawowych zajmując miejsce zaraz obok imbiru i poru.

Wielbicieli czosnku wcale nie trzeba szukać daleko… Węgrzy wprost uwielbiają czosnek i doskonale wiedzą jak go zastosować, by swoim daniom dodać niepowtarzalnego charakteru. Czosnek idealnie komponuje się z paprykowymi gulaszami, zupami, pikantnymi mięsami i pysznymi węgierskimi kiełbasami.sosów, barszczu, żuru, sałat… I wielu innych potraw, które my Polacy uwielbiamy :)

Czosnek a zdrowie

Czosnek nie tylko wzbogaca aromat naszych potraw, ale także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Dzięki bogatej zawartości allininy posiada silne właściwości bakteriobójcze. Częste spożywanie czosnku nie tylko wzmacnia odporność organizmu. Ze względu na dużą zawartość białka, cukrów witamin A, B1, B2 i C pozytywnie wpływa na trawienie, reguluje florę bakteryjną jelit, korzystnie wpływa na drogi oddechowe, zaleca się jego spożywanie przy podwyższonym ciśnieniu krwi.

Pomimo walorów smakowych i właściwości zdrowotnych czosnek ma jedną zasadniczą wadę: po spożyciu zbyt dużej ilości nasz organizm wydziela nieprzyjemny zapach. Jak go złagodzić? Poleca się żucie liści pietruszki… :)

Reklamy