Tagi

, , , , ,

Bohaterem powieści „Jeżynowe wino” jest mieszkający w wielkim mieście pisarz Jay. Od dłuższego czasu tkwi w toksycznym związku oraz przeżywa kryzywinos twórczy. Bohater udaje się na wycieczkę do swojego rodzinnego miasta – Pog Hill. Poza całą masą wspomnień i sentymentów, Jay przywozi ze sobą kilka nietypowych pamiątek – między innymi kilka butelek swojskiego owocowego wina (w tym również to tytułowe – jeżynowe). Najsilniejszym wspomnieniem z dzieciństwa okazała się dla Jay’a przyjaźń z dorosłym mężczyzną Joe’em – pełna tajemniczości i przewrotności. Joe był dla Jay’a nie tylko jedynym przyjacielem, lecz także nauczycielem: uczył go uprawy nietypowych roślin, obrzędów, przesądów, a także nietypowych przepisów… Na fali wzbudzonych przeszłością emocji Jay postanowił spełnić jedyne marzenie swojego przyjaciela i zakupił starą, zniszczoną winnicę w małym francuskim miasteczku Lanqueset.

Od momentu przeprowadzki Jay’a do Francji jego życie staje się przepełnione zapachami, kolorami i smakami, które autorka opisuje w taki sposób, ze można je poczuć na kartach książki. Niemalże magiczny klimat książki zawdzięczamy szczegółowym opisom wspomnień bohatera, jego przeżyć, a także otaczającej go wino1natury. Bohater próbuje się odnaleźć w nowym świecie, poznać mieszkańców miasteczka,a także rozwikłać tajemnicę skrywaną przez piękną sąsiadkę. Poza tym wokół niego zaczynają dziać się rzeczy dość nietypowe i magiczne…

Książka urzeka zarazem swoją prostotą i tajemniczością – to nietypowe połączenie sprawiło, że książka utrzymywała mnie cały czas w napięciu i nie pozwalała mi się od siebie oderwać. Idealna na jesienny wieczór przy lampce wina lub kubku grzańca.