Tagi

, , , , ,

Kolendkolendra3ra – zwana także pietruszką arabską – swoje korzenie posiada w krajach śródziemnomorskich, a obecnie uprawiana jest na całym świecie. Jako przyprawa mogą służyć zarówno postrzępione liście kolendry (z wyglądu nieco przypominające pietruszkę) oraz owoce o silnym, korzennym zapachu. W czasach starożytnych Grecy i Rzymianie przyprawiali wino odrobiną kolendry – dodawała ona aromatycznego zapachu i lekko korzennego i pomarańczowego smaku. W dzisiejszych czasach kolendra w dalszym ciągu dodawana jest do napojów alkoholowych np. do ginu oraz likierów ziołowych.kolendra1

W kuchni światowej zagościła na dobre – odnajdziemy ją między innymi w kuchni meksykańskiej, indyjskiej (jest składnikiem przyprawy curry, garam masala, Bliskiego Wschodu, orientalnej, a także europejskiej. Grubo zmielone lub zgniecione ziarna oraz świeże liście są świetnym dopełnieniem do sałatek, pieczonych mięs, ryb, sosów, pikli, wędlin czy pasztetów.

Ziarna kolendry należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojkolendra2emniku ze względu na zawartość olejku lotnego, który dość szybko traci swój aromat. Ziarna kolendry można stosować w całości np. do zup lub marynat lub ugnieść w moździerzu na proszek i dodawać do różnego rodzaju potraw. Świeże liście kolendry przed użyciem należy pokroić w celu wydobycia pełni aromatu. Kolendrę można uprawiać w warunkach domowych: w doniczce lub na balkonie.

To aromatyczne ziółko posiada wiele właściwości zdrowotnych. Działa pozytywnie na układ trawienny – pobudza apetyt, przyśpiesza trawienie i wpływa na właściwą pracę jelit. Ze względu na wysoką zawartość fitoncydów – substancji hamujących rozwój mikroorganizmów – kolendra ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.

Reklamy